menzilrehberi.com / Türkiye'nin elektrikli araç portalı · Ekim 2026
Anlık fiyat değil,
doğru karşılaştırma.
11 operatörün kWh fiyatı tek defterde, 107 elektrikli aracın gerçek menzili aynı katsayılarla, her rakamın yanında kaynak ve tarih. Operatör, üretici veya kurumla ilişkimiz yok.
En ucuz DC 150
₺12,00
Zeplin
DC 150 ortalama
₺13,83
AC ort. ₺10,28
Kayıtlı EV
476.934
artış%3,2
Halka açık soket
47.908
artış%31,4 yıllık
01 / şarj fiyatları
Operatör tarife defteri
DC 150 kW referans kolonu; en ucuz üyeliksiz fiyat yeşil, üyelikli fiyat ayrı etikette. Elmayla elma kuralı.
- AC
- 9,50en ucuzüyelik
- DC 50
- 12,00en ucuzüyelik
- DC 300+
- 12,00en ucuzüyelik
en ucuz DC150- AC
- 10,99üyelik
- DC 50
- 12,99üyelik
- DC 300+
- 16,49üyelik
- AC
- —
- DC 50
- —
- DC 300+
- 13,00üyelikli 10,40
üyelikli ₺10,40- AC
- 9,90üyelik
- DC 50
- 13,90üyelik
- DC 300+
- 13,90üyelik
- AC
- 10,90üyelik
- DC 50
- 13,90üyelik
- DC 300+
- 13,90üyelik
- AC
- 10,90üyelik
- DC 50
- 13,99üyelik
- DC 300+
- 13,99üyelik
- AC
- 9,89üyelik
- DC 50
- 13,99üyelik
- DC 300+
- 13,99üyelik
- AC
- 9,90üyelik
- DC 50
- 13,99üyelik
- DC 300+
- 13,99üyelik
- AC
- 10,99üyelik
- DC 50
- 14,49üyelik
- DC 300+
- 14,49üyelik
- AC
- 9,90üyelik
- DC 50
- 14,90üyelik
- DC 300+
- 14,90üyelik
- AC
- 9,95üyelik
- DC 50
- 14,98üyelik
- DC 300+
- 14,98üyelik
Kaynak: operatörlerin resmi tarife sayfaları·Ekim 2026 itibarıyla
02 / son hareketler
Tarife değişiklikleri
03 / EPDK verisi
Türkiye, Ağustos 2026
- Elektrikli araç
- 476.934artış%3,2aylık
- DC soket
- 20.864artış%40,3yıllık
- Aylık şarj işlemi
- 3.240.000artış%5,2aylık
- Aylık tüketim
- 101,3 GWhartış%6,4aylık
- Soket başına araç
- 10.0
EPDK Ağustos 2026 sektör raporu
04 / hesaplayıcılar
Kendi sayılarınla hesapla
Formül sabitleri damgalı ve metodolojide açık; her sonuç bağlantıyla paylaşılır.
- 01Elektrikli mi, benzinli mi?öne çıkanYıllık km'den 5 yıllık toplam ve başabaş; MTV ve bakım farkı dahil.
- 02Şarj maliyetiAraç, yüzde aralığı ve operatöre göre sıralı TL tablosu.
- 03Şarj süresiAraç sınırı, istasyon gücü ve eğri düzleşmesiyle süre.
- 04Gerçek menzilMevsim, hız ve klima ile WLTP'den gerçekçi km.
- 05Evde şarjGece/gündüz tarifesiyle aylık maliyet.
- 06Yolculuk planıRota + araç → durak sayısı, süre ve maliyet.
05 / araç rehberi
Öne çıkan araçlar
Togg T10X V2 Uzun Menzil85 kWh · DC 180 kW · 28 dk
2,41 milyon TL523 km Tesla Model Y Arkadan İtişli60 kWh · DC 175 kW · 25 dk
2,47 milyon TL500 km BYD Seal AWD Excellence82.5 kWh · DC 150 kW · 37 dk
4,08 milyon TL520 km Renault 5 E-Tech 52 kWh Techno52 kWh · DC 100 kW · 30 dk
2,1 milyon TL410 km Hyundai IONIQ 5 84 kWh Arkadan İtişli80 kWh · DC 233 kW · 18 dk
4,0 milyon TL570 km Citroën ë-C3 Max44 kWh · DC 100 kW · 26 dk
1,72 milyon TL320 km
06 / rota rehberi
Popüler rotalar
- İstanbul ⇄ AnkaraBolu Dağı geçişinde kış aylarında tüketim yüzde 25'e kadar artabilir; Düzce'de yüzde 60'ın üzerinde bir dolulukla devam edin.450 km5 sa
- İstanbul ⇄ İzmir130 km/sa sabit hızda tüketim 110'a göre yüzde 20 civarında artar; menzili sınırda olan araçlarda Balıkesir–Manisa arasındaki tesislerde ara şarj planlayın.480 km5 sa
- Ankara ⇄ AntalyaAntalya'ya inişte kazandığınız menzili dönüşte kaybedersiniz; Antalya'dan çıkarken en az yüzde 80 batarya önerilir.480 km5 sa 30 dk
- İstanbul ⇄ AntalyaKütahya–Afyon arasında şarj noktaları seyrek olabildiğinden Bursa'dan yüzde 70 üstü bataryayla ayrılın; kışın plato kesiminde buzlanma görülür.700 km8 sa
- İstanbul ⇄ BodrumAydın'dan sonra DC şarj yoğunluğu azalır; son 150 kilometre için Aydın çevresinde dolum yapın.700 km7 sa 30 dk
07 / rehberler
Uzun okumalar
Fotoğraf: Ratio EV Charging / Unsplash Elektrikli araç alma rehberi: ihtiyaçtan teslimata
Doğru elektrikli aracı seçmek katalog karşılaştırmasıyla değil, kendi kullanım profilinizi çıkarmakla başlar. Günlük mesafe, şarj imkânı, menzil ile şarj hızı dengesi, test sürüşünde bakılacaklar, vergi ve finansman ile sipariş formunda yazılı olması gereken maddeler tek akışta.
Fotoğraf: Zion C / Unsplash Elektrikli araçla uzun yol rehberi
İstanbul–Ankara ya da Ankara–Antalya gibi güzergâhlarda elektrikli araçla yolculuk, benzinli alışkanlıklarını bırakıp mola mantığını değiştirmeyi gerektiriyor. Hız seçimi, şarj molalarının bölünmesi, dinlenme tesislerindeki istasyon gerçekleri ve yedek plan üzerinden adım adım bir uzun yol düzeni.
Fotoğraf: Lucas Calloch / Unsplash Kışın elektrikli araç kullanma rehberi
Sıfırın altındaki sıcaklıklarda menzil düşer, şarj yavaşlar ve alışkanlıklar değişir. Ön koşullandırma, kabin ısıtma taktikleri, kış lastiği, Ankara–Erzurum gibi yüksek rakımlı güzergâhlarda planlama ve karlı günlerde şarj düzeni için ölçülü, uygulanabilir bir kış düzeni.
08 / soru merkezi
En çok sorulanlar
01
Elektrikli araç yağmurda şarj edilir mi?
Evet, elektrikli araç yağmurda güvenle şarj edilir. Şarj soketi ve tabanca, kilit mekanizması tam oturmadan ve araçla haberleşme kurulmadan akım vermez; konnektörler su ve toz sızdırmazlık sınıflarına göre üretilir. Dikkat edilecek tek nokta, tabancayı yere ıslak bırakmamak ve hasarlı kabloyla şarj yapmamaktır.
02
Elektrikli araç %100 doldurulmalı mı?
Günlük kullanımda NMC bataryalı araçları %80 civarında tutmak, LFP bataryalı araçları ise üreticinin önerdiği sıklıkta %100'e doldurmak en sağlıklı yoldur. Uzun yolculuk öncesi %100 doldurmanın zararı yoktur; asıl aşınma, aracı haftalarca tam dolu ya da tam boş hâlde bekletmekten gelir.
03
AC ve DC şarj arasındaki fark nedir?
AC şarjda şebekeden gelen alternatif akımı araçtaki dahili şarj cihazı doğru akıma çevirir; güç 3,7–22 kW ile sınırlıdır ve genellikle saatler sürer. DC şarjda dönüşümü istasyon yapar ve bataryaya doğrudan 50–350 kW verir; 10'dan 80'e çoğu araçta yaklaşık 20–40 dakikadır.
04
Elektrikli araç bataryası kaç yıl gider?
Modern lityum iyon bataryalar 2026 itibarıyla yılda yaklaşık %2–3 kapasite kaybediyor; bu tempoyla 8–10 yıl sonra bile %75–85 sağlık (SoH) seviyesinde kalıyor. Çoğu üretici 8 yıl / 160.000 km ve %70 SoH taahhüdü verir. Kimya, iklim ve şarj alışkanlığı bu süreyi belirgin biçimde uzatır ya da kısaltır.
05
Kışın menzil neden düşer?
Soğukta batarya kimyası yavaşlar, kabin ısıtması doğrudan bataryadan enerji çeker ve yoğun hava ile kışlık lastik direnci artar. 2026 itibarıyla tipik kayıp %20–35; ısı pompası olan araçlarda alt, ısı pompasız ve otoyol hızında üst sınıra yakındır. Ön ısıtma ve koltuk ısıtıcısı kullanımı kaybı ciddi ölçüde azaltır.
06
Elektrikli araçta MTV ne kadar, avantaj var mı?
Tam elektrikli araçların MTV'si, motor gücü (kW) ve yaşa göre belirlenen eşdeğer benzinli dilimin indirimli bir kesri üzerinden hesaplanır; 2026 itibarıyla aynı segmentteki benzinli araca göre belirgin biçimde düşüktür. Güncel tutarlar her yıl yeniden değerleme oranıyla değişir, kontrol tarihiyle birlikte /vergi-ve-tesvikler sayfasında yer alır.